[Toplam: 3 Ortalama: 4.3]

Sünnet-Fimozis

Sünnet

Sünnet, prensip olarak penis baş kısmını ve idrar çıkışını örten deri kısmının cerrahi olarak çıkarılması işlemidir.

Tüm dünyada değişik etnik gruplarda yapılmakta olan sünnet ülkemizde de yüzyıllar boyunca dini ve kültürel sebeplerden dolayı erkeklerde en sık yapılan cerrahi işlemlerden birisi olmuştur.

Bilim dünyasında faydaları ortaya konulan sünnet Avrupa ve Amerika başta olmak üzere tüm dünyada özellikle medikal sebeplerden dolayı artarak devam etmektedir.

Fimozis – Parafimozis

Sünnet derisinin uç kısmının idrar çıkışını engelleyecek şekilde ileri derecede daralması fimozis adı verilir. Bebeklerin yaklaşık yarısında bulunmaktadır. İdrar çıkışındaki darlık nedeni ile idrar yaparken sünnet derisinde balonlaşma oluşur.

İdrar çıkışında incelme ve damlama görülür. Bebek çiş yaparken zorlanma, yanma ve sızlama nedeni ile ağlayabilir.

Fimozis olan bebeklerde sünnet derisi geri çekilemez. Bazı bebeklerde veya daha büyük çocuklarda sünnet derisi dardır fakat geri çekilebilmektedir. Bu durumlarda sünnet derisinin geri çekildikten sonra tekrar eski haline gelmeyip penis baş kısmını sıkıştırabilir. Buna parafimozis denmektedir.

Penis başına gelen kan parafimozis nedeni ile geri dönemeyecek ve gangrene sebep olacaktır. Bu nedenle parafimozis olan bu çocuklar acil olarak doktora başvurmalıdırlar. Parafimozis düzeltilse bile tekrarlama ihtimali yüksektir.

Fimozis ve parafimozis olan çocukların en iyi tedavisi sünnet ile sağlanmaktadır.

Sünnet Derisinin Geri Çekilmesi

Bebeklerde sünnet derisini geri çekme egzersizleri tavsiye edilmektedir. Sünnet derisindeki darlıkların açılacağı, iç tarafının daha iyi temizlenebileceği fikri hakimdir. Fakat bu işlemlerin bir faydası olmadığı gibi zararı olmaktadır.

Sünnet derisini geri çekerken bebeğin canı yanmakta ve ağlamaktadır. Geri çekme sırasında dar olan deri kısmında çatlaklar ve kanamalar oluşmaktadır. Bu yaralar iyileşirken daha da sertleşmekte ve daralmaktadır. Her seferinde daha fazla daralır ve nihayetinde geri çekmeye bağlı fimozis ortaya çıkar.

Bebeklerde ve çocuklarda darlık varsa ve sünnet düşünülmüyor ise kesinlikle geri çekilmemeli. Steroid içerikli kremler kullanılarak zaman içinde darlığın genişlemesi beklenmelidir.

Sünnetin Faydaları

Dünyanın diğer ülkelerinde yapılan çalışmalarda sünnetin bir çok faydası ortaya konulmuştur. Bunların en önde geleni yenidoğan ve bebeklik döneminde idrar yolu enfeksiyonunu 10 kat azalmasıdır. Bunun yanı sıra penis baş kısmında oluşabilecek enfeksiyonlar da engellenmiş olur.

Sünnet derisi bazı durumlarda (fimozis) idrar çıkışını ileri derecede daraltmaktadır. İdrar çıkışında azalma ve zorlanma mesane ve böbrekte basınç artışı ve enfeksiyona yol açar. Tedavi edilmediği takdirde önemli problemler ortaya çıkmaktadır.

İleri yaşlarda erken boşalma ve ereksiyon problemlerini azaltmaktadır.

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların partnerler arasında geçişini önlemektir.

Erkeklerin penis kanseri, eşlerinde ise servis kanseri gelişme ihtimalini azaltmaktadır.

 

Sünnet İçin En Doğru Zaman?

Sünnet yapılması sünnet derisinde darlık, iltihaplanama, idrar yapamama, böbreklerde genişleme, kanama ve idrar yolu enfeksiyonu gibi medikal sebeplerden kaynaklanıyor ve aciliyet gerektiriyor ise doktora danışılarak en kısa zamanda yapılması gerekir.

Eğer bir aciliyet gerektirmiyor ise genel olarak her yaşta sünnet yapılabilir . 2-6 yaş arasındaki çocuklarda genital bölgeye uygulanan girişimler çocuğun psikolojik gelişimini etkileyebileceği için lokal anestezi tavsiye edilmez.

Çocuklar yaşadıklarını görüp hatırlamayacağı için genel anestezi altında işlem yapılması daha uygun olacaktır.  6-7 yaşından sonra lokal anestezi ile yapılan sünnet çocukları etkilememektedir.

Yenidoğan Sünneti ve Faydaları

Bebekler doğduktan sonra sünnet için acele etmemek gerekir. Annesini emmesinde bir problem olmayan, sarılık riskini ve yeni bir dünyaya göz açmanın şokunu atlatan bebekler 1 haftalık iken sünnet olabilir.

Son yıllarda yapılan bilimsel araştırmalar yeni doğan döneminde yapılan sünnetin daha faydalı ve daha sorunsuz iyileştiğini göstermiştir.

İlk aylar (0-3 ay) içinde bebekte ağrı duyusu ve sinirlerinin yeterince gelişmemesi nedeniyle daha az ağrı hissederler ve daha az ağrı kesici ilaçlarla sünnet sorunsuz bir şekilde yapılır.

Bu bebeklerde daha büyük çocuklara göre yara iyileşmesi çok hızlı olduğu için sünnet sonrası kesilen cilt ve mukozanın yapışması çok hızlı olur.

Yara enfeksiyonu gelişme riski çok düşüktür.   Bu dönemde yapılan sünnetler bebeklerde idrar yolu iltihabının gelişme ihtimalini azaltarak bebeklerin daha sağlıklı olmalarına sebep verir.

Anestezi Tercihi Nasıl Yapılmalı?

Lokal anestezi ile sünnet yapılırken penisin etrafı küçük bir iğne ile uyuşturulmaktadır. Yaklaşık 5-10 saniye sürmektedir. Bu aşamada hafif bir yanma meydana gelmektedir. Bu aşamadan sonra işlem boyunca hiç bir ağrı ve acı hissi olmamaktadır.

Öncesinde ve sonrasında açlık süresi gerekmemekte, bebek istediği kadar beslenebilmektedir. İşlemin yapılması için ameliyathane şart değildir, lokal girişim ya da özel hazırlanmış odalarda yapılabilmektedir. Ayrıca anne ve baba bebeğin yanında bulunabilir. Sünnet bittiği anda bebek ailesi ile birlikte eve gönderilebilir.

Genel anestezide ise işlem öncesinde ve sonrasında üç dört saatlik bir açlık süresi gerekmektedir. İşlem ameliyathanede yapılmaktadır. Sünnet sonrasında bir süre bebek gözlem altında tutulmalıdır.

Genel anestezi ile yapılan sünnetlerde verilen maddelerin bebeğe ya da çocuğa zararlı olabileceği hakkında yaygın fikirler bulunmaktadır. Şunun bilinmesinde fayda var ki sünnet için verilen anestezi maddeleri çok hafif olup sadece uyku verecek kadar olmaktadır.

İşlem bittiğinde sabah uykusundan uyanır gibi kendine gelmektedir ve çocuklarda herhangi bir yan etkisi olmamaktadır.

Anestezi tercihi aile ile konuşularak yapılmalıdır. 1 yaşına kadar genellikle lokal anestezi tercih edilir. 1-2 yaş arasında çocuğun durumuna göre çok hareketli veya yatırıldığında ağlıyor ise genel anestezi düşünülebilir.

2-6 yaş arasında bulunan çocuklar lokal anestezi altında ağrı hissetmeseler dahi yapılan işlemden olumsuz etkilenmektedirler. Bu nedenle bu yaş grubunda genel anestezi tercih edilmelidir.

6-7 yaşından sonra çocukların çoğu okulda da aşı olduğu için lokal anesteziye uyum sağlamakta sorun yaşamazlar. Sünnetin detayları anlatıldığında ve lokal anesteziden sonra hiçbir ağrı hissetmeyeceğini öğrendiğinde çocukların çoğu doktora uyum sağlayabilmektedirler.

Sünnet sırasında aile yakınları tarafından ilgisi dağıtılarak yapılan işlemden etkilenmezler. Buna rağmen uyum sağlayamayan ya da fazla hareketli olan çocuklarda genel anestezi tercih sebebi olmaktadır.

Sünnet Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Sünnet olan çocuklarda idrar yapmada hiçbir sorun yaşanmaz. Aksine idrar yapması daha da kolaylaşacaktır. Bazı çocuklar canı yanacak endişesi ile idrarını tutmaktadırlar. Bu konuda gerekli açıklamalar yapılarak çocuklarda rahatlama sağlanır.

Sünnet sonrası en önemli problem kanamadır. Sünnet akabinde ilk saatlerde lekelenme şeklinde kanama normal kabul edilebilir. Fakat sonrasında damlama yada sızıntı şeklinde kanama görülürse doktora haber verilmelidir.

Sünnet yapılan bölgeye 2-3 gün antibiyotik içeren kremler sürülerek hem mikrop kapması hem de bebek bezine yapışması engellenmiş olur.

Lokal anestezi uygulanan bebeklerde iğne yapılan yerlerde morarma olabilir. Birkaç gün içinde yavaşça kaybolmaktadır.

Sünnet sonrası 1-2 gün sonra banyo yaptırılabilir. Vücudu sabunlanır ve su ile durulanırken sünnet bölgesi de temizlenmiş olur.

Sünnet sırasında yapılan ağrı kesici ilaçların etkisi 1-2 saat sonra kaybolmaya başlar. Sünnetten 1 saat sonra ağrı kesici şurup yada fitil verilir. Sünnet sonrası ağrı 3-4 saat içinde olabileceği için 3 saat ara ile 2 doz daha verilir. Sonrasında ağrı kesiciye gerek kalmaz.

Sünnet olan çocuklarda ateş beklenmez. Antibiyotik içirmeye gerek yoktur. Sadece antibiyotikli krem kullanılır.

Sünnet yaparken kullanılan dikiş iplikleri kendiliğinden eriyebilme özelliğine sahiptir. Bu nedenle sünnet sonrasında 1-2 hafta içinde kendiliğinden eriyerek düşerler. Ayrıca dikiş alma işlemi olmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yorumlar

    TOP