Erektil Disfonksiyon – İktidarsızlık - Empotans

İktidarsızlık Nedir?

Birbirine cinsel yönden ilgi duyan ve birbirine şehvetle yaklaşan kadın ve erkek sevişmeye başlar. Bu ön sevişme aşamasından sonra erkek penisi sertleştikten sonra içeri girme isteyecektir. Peniste vajinaya girmesi için yeterli sertlik oluşmamış ise ya da girdikten sonra orgazm olacak süreye ulaşamadan sertliğin kaybolması erektil disfonksiyon (iktidarsızlık, empotans) olarak adlandırılmaktadır. Diğer bir deyişle erkekte cinsel istek olmasına rağmen cinsel birleşmeyi sağlayacak yada devam ettirecek penis sertliğinin oluşmaması durumudur. Genç hastalarda psikolojik durumlara bağlı olarak geçici olarak ve nadir görünmesine karşın 40 yaş üzerinde sıklığı artış göstermektedir ve % 50- 60’lara varan oranlarda karşımıza çıkmaktadır.

Sertleşme Bozukluğu Nasıl Meydana Gelir?

Sertleşmenin oluşabilmesi için sinir sistemi, dolaşım sistemi, endokrin sistem ve genital organların yapısı uyumlu bir döngüde çalışması sonucu meydana gelmektedir. Anatomik olarak baktığımızda peniste idrar yoluna paralel bulunan iki adet silindirik boru şeklinde yapı bulunmaktadır. Corpora cavernosa adı verilen bu yapıların içinde süngerimsi bir doku bulunmaktadır. Cinsel uyarılara maruz kalan erkekte sinir sistemi penisin sertleşmesi için sinyal gönderir. Penise kan getiren damarlarda ve penis kaslarında  gevşeme meydana gelir. Bu sayede peniste süngerimsi yapılar kan ile dolar. Yeterli sertleşme sağlandığında artan basınç ile birlikte toplar damarlara baskı yapılarak kanın geni dönüşü engellenir. Böylece cinsel ilişkinin devamı için gerekli olan ereksiyon sağlamış olur. bu döngünün her hangi bir aşamasında meydana gelecek aksama sertleşme problemi meydana getirecektir. Ayrıca ereksiyonun oluşması psikolojik durum ile yakından ilişkilidir. Korku, stres ve endişe ile olumsuz olarak etkilenen ereksiyonun devamlılığı dışarıdan gelebilecek olumsuz uyarılara karşı önlem almak gerekir. Rahatlamış bir beden ve partnerine odaklanan erkeklerde sertleşme daha kolay olmaktadır.

Erektil Disfonksiyon Sebepleri Nelerdir?

Sertleşme bozukluğuna sebep olan faktörler üç grup altında toplanabilir. Organik, psikojenik, organik ve psikolojik faktörlerin birlikte bulunduğu durum.

Organik faktörlere bağlı sebepler erkeğin vücudunda bulunan anatomik, kardiyovasküler veya hormonal sistemde meydana gelen rahatsızlıklardan ileri gelmektedir. Erkeğe bağlı bir durum olup pertnerin bir katkısı bulunmamaktadır. Fakat psikojenik faktörlerde ise problem genellikle kadın ve erkek arasındaki ilişki problemlerinden meydana gelmektedir. Sorumluluk her iki tarafın olup çözüm aşamasında da hem kadın hemde erkeğin birlikte katkı sağlaması gerekmektedir.

Stres, endişe, korku

Sağlıklı bir ilişki cinsel ilişkinin olmazsa olması ereksiyon için en önemli faktör stres, endişe, kaygı ve beklentiden uzak bir şekilde erkeğin partneri ile güzel bir diyalog kurarak hem kendisini hem karşısındakini rahatlatıp gevşetmesine bağlıdır. Erkek kafasındaki kaygılardan, aşırı beklentilerden ve kendisini cinsellikten uzaklaştıracak cinsellik dışı düşüncelerden kurtulamadığı sürece gerginlik devam edecektir. Gün içerisindeki mesleki ilişkilerinde yaşamış olduğu olumsuz olaylar, eşler arasında yaşanan kavgalar ve geçim derdi gibi sebepler anksiyete ve depresyona sebep olabilmektedir. Bunun yanı sıra erkekte meydana gelecek olan sertleşebilecek miyim, sertliği devam ettirebilecek miyim, eşimi tatmin edebilecek miyim gibi performans ile ilgili kaygılar stres kaynağı olacaktır. Cinsellikle ilgili yanlış bilgiler ve sonucu elde edilemeyen aşırı beklentiler erkekte anksiyete oluşturacaktır. Bu psikolojik hal içerisindeki erkek yeterince cinselliğe odaklanamayacak, gevşeyip rahatlayamayacak ve bulunduğu anın tadını çıkaramayacak. Bu kadar gergin bir bedene ait penis nasıl gevşeyip kanlanabilir ve erekte olabilir ki?

Performans kaygısı, Cinsellikle ilgili yanlış bilgiler

Eşler arasındaki gönül bağının çok kuvvetli olmadığı durumlarda ve evliliğin ilk yıllarında erkekler cinsellik açısından kusurlu görünmekten çekinirler. Erkekliklerinin sorgulanabileceği sorunlardan özellikle sertleşme problemleri yaşadıklarında eşlerine karşı mahcubiyet duyma endişesi vardır. Cinsel birleşme sırasında penis sertleşecek mi, sertliğini koruyabilecek mi, erken boşalma olacak mı, eşini tahmin edebilecek mi endişeleri tekrar ederek bir performans kaygısı meydana gelmektedir. Ereksiyonda sıkıntı meydana getirecek olan bu düşüncelerin önüne geçilmezse zamanla anksiyete oluşturacak ve cinsel isteği olan erkeği cinsellikten uzaklaştıracaktır.

Toplumda yanlış bilinen, beklenti haline gelen ve gerçekleşmediği zaman hayal kırıklığı oluşturan cinsel bilgiler yaygın bir şekilde dolaşmaktadır.  Peniste ereksiyon oluştuktan sonra sertliğin her zaman, her yerde, her koşulda olacağı ve ilişkinin sonuna kadar devam edeceği inancı vardır. Cinsel yakınlaşmanın olduğu mekanın şartlarına göre ereksiyonun derecesi değişiklik gösterir.

Ayrıca ilişki sırasında gülüp konuşurken ve pozisyon değiştirirken ereksiyonun geçici olarak azalabileceği ve sevişmeye devam edildiği takdirde tekrar eski sertliğini elde edebileceğini bilmeyen erkeklerde panik hali başlayabilir. Sempatik sistemin aktive olması ile kalan sertlikte kaybolur.

Erkekler arasında sıkça konuşulan ve ispatı istenmeyeceği için abartılarak anlatılan yatak efsaneleri erkeklerin kendilerine koydukları hedef haline gelirler.  Aynı gecede peş peşe 3-4 kez ilişkiye girilebileceğini ve her seferinde boşalma olacağı hayali ile cinsel ilişkiye başlayan erkek ilk boşalma sonrasında cinsel isteğinin azaldığını görecek. Erkeklerde boşalma sonrası cinsel uyaranlara yanıtın olmadığı, ereksiyonun olmadığı ve ortalama yarım- bir saat kadar süren refrakter (yanıtsız) evre vardır. Bu evre sonrasında tekrar ereksiyon oluşmaya başlar ve ilişki sağlanır. Bu bilgilerden habersiz erkekler yatakta umdukları performası gösteremeyince kendilerinde eksiklik hissetmeye, hastalık varlığını ve erkekliğini sorgulamaya başlıyor.  Düşünürken ve sorgularken beynini kullanan erkek ereksiyon olması için gelen cinsel uyarıları hissedemez.

Mekanda Rahatsız Edici Faktörler

Yatak odasının mahremiyetinin korunması her açıdan çok önemlidir. Cinsel beraberlik yaşayan çiftlerin zamandan koparak duygu ve hislerine odaklanabilmeleri kendilerini güvende hissedebilecekleri bir ortamda mümkündür. Özellikle evde küçük çocuk varsa ve her an içeri girebilir korkusu ile cinsel ilişkiye girmeye çalışan erkekte meydana gelen stres ve kaygı hali ereksiyonu olumsuz etkiler. Evde yabancı, misafir varsa veya ses izolasyonu iyi olmayan evlerde  ilişki sırasında ses çıkacak endişesi ortaya çıkabilir. Yatak odasının kokusu ve temizliği yanısıra kadın ve erkeği kişisel bakımı kaliteli bir cinsellik için önem arz etmektedir. Bu olumsuz şartlar erkekte cinselliğe odaklanma problemleri meydana getirir ve istenilen ereksiyon kalitesi hayal olur.

Günümüzde nadiren görülmekle birlikte eskiden sık gönülden bir alışkanlık aile büyüklerinin resimlerinin yatak odasında asılması idi. Cinsel ilişki sırasında bir eşine bir de başucunda asılı resme bakan erkek bir an için ruhları tarafından gözetlendiğini ve içeri girip girmeme konusunda kararsız kalıyor. Tam girmeye karar verdiğinde ise peniste ereksiyonun kalmadığını farkediyor.

Bu nedenle fantezilere ve cinselliğin ruhuna rahatsızlık verebilecek nesnelerden uzaklaştırılmış bir yatak odası çiftlerin gerginlikten uzak bir şekilde kendilerini daha rahat ifade edebilmesine olanak sağlayacak. Ayrıca ortamın hafif loş olması, temiz ve hoş kokularla hazırlanması hem kadın hem de erkeği heyecanlandıracaktır.

Cinsel Uyarılmada Azalma

Cinsel ilişki öncesinde eşlerin birbiri ile olan muhabbetleri ve iletişimleri ne kadar ileri düzeyde olursa yataktaki cinsel ilişkileri de o derece tatmin edici olacaktır. Fantazilerini ve beklentilerini tüm açıklığı ile özgürce paylaşacaklar. Bunun aksine eşler arasında yaşanan atışmalar, kavgalar ve iktidar mücadeleleri yataktaki cinsel heyecanı öldürecek, yaşanabilirse cinsellik soğuk savaş şeklinde devam edecektir. Cinsel ilişkinin başlangıç aşaması cinsel uyarının gelmesi idi. Yani kadın dişiliğini erkeğe sunacak, erkeğini heyecanlandıracak davranışlar sergilemesi beklenir. Kimi zaman kışkırtıcı elbiseler giyecek ve karşısında erotik dans yapacak, kimi zaman bedenine ve cinsel organına masaj yapacak. Erkeğine aşk ve şehvetle dokunan kadınının bu uyarıları karşısında erkek duyarsız kalamaz, her ikisini de tatmin edecek ereksiyon ortaya çıkacak. Bunu yapabilen kadın bedeni ve kişiliği ile mutlu ve barışıktır. Vücudunu özgürce sunabilen, dişiliğini kullanırken zevk alan kadındır.

Sevginin ve muhabbetin azaldığı birlikteliklerde özellikle erkeklerin cinsel istekleri karşılık bulamamaktadır. Kadınlar elektrik alamadığı erkek ile cinsellik yaşamaktan uzaklaşabilir. Cinsellikten tiksinti duymaya başlayabilir, eşinin dokunmasından rahatsız olabilir. Sertleşebilmesi için cinsel uyarana ihtiyacı olan erkek ilgisiz, cinsel istek ve heyecandan uzak bir kadın karşısında ereksiyonu sağlaması mümkün olmamaktadır.

Sertleşmeyen penis azdır ama sertleştiremeyen kadın çok olabilir.

Organik Faktörlere Bağlı Sebepler

Kardiyovasküler hastalıklar, hipertansiyon, diyabet

Bu hastalıklar özellikle penise kan götüren damarlarda daralma ve kalınlaşma meydana getirir. Böylece penise giden kan miktarında azalmaya ve ereksiyon kalitesinde azalmaya neden olur. Ayrıca çeşitli damar hastalıklarına bağlı olarak peniste kan depolanamaz, venöz kaçaklar meydana gelir, penis sertleşemez. Daha önce bilinen bir hastalığı olmayan hastalarda oluşan ereksiyon kaybı kalp ve damar hastalıklarının bir belirtisi olabilir. Sağlıklı bir ereksiyon için kalp ve dolaşım sisteminin sorunsuz çalışması gerekmektedir. Aşırı kilolu kişilerde bulunan yüksek lipit ve kolesterol seviyeleri damar hastalıklarına yol açarak ereksiyonu olumsuz etkilemektedir. Ayrıca akut prostatit ve idrar yolu infeksiyonu olan hastalarda da ereksiyon problemleri görülmektedir.

İlaç ve Madde Kullanımı

Depresyon tedavisinde kullanılan SSRI grubu antidepresanlar, tiazid grubu diüretikler ve beta blokerler gibi antihipertansif ilaçlar ereksiyon kaybı yapmaktadır.  Aşırı sigara, alkol tüketimi olan ve uyuşturucu madde bağımlılığı olan kişilerde sertleşme problemleri sık görülmektedir.

Tedavi

Cinsel Terapi

Sertleşme bozukluklarının sebeplerinin % 60-70 kadarı psikojenik sebeplere bağlıdır. Özellikle performans anksiyetesini doğuran endişe, stres, kaygı ve cinselliğin nasıl yaşanacağına dair bilgi ve beceri yetersizliğinden kaynaklanmaktadır. Cinsel terapi ile yanlış bilinen uygulamalar doğruları ile değiştirilerek cinsellik yeniden yapılandırılmaktadır. Ereksiyon kaybı yapan faktörler ortadan kaldırılıyor. İdeal sevişme yöntemleri ve alternatif seks teknikleri öğretilmektedir. Cinsellikten zevk alamama, erken boşalma gibi orgazm bozukluklarının da önüne geçilerek sağlıklı ve mutlu cinsel yaşamın sırlarına ulaşılmaktadır.

Alkol, sigara ve uyuşturucu madde kullanımının bırakılması ereksiyon problemi ve birçok cinsel fonksiyon bozukluklarının tedavisinde katkı sağlar.

Karbonhidrat ve yağlı diyetlerden kaçınarak sağlıklı yemek alışkanlığının kazanılması ve düzenli spor yaparak yeni bir yaşam stili oluşturulması kalp ve damar sağlığı açısından çok önemlidir. Yatakta uzun soluklu bir ilişki yaşamak ve yaşatmak için gerekli olan kondüsyona sahip olmak günlük egzersizler gerekiyor. Ayrıca aşırı kilo yatakta pozisyon ve fantazi kısıtlılığı yapmaktadır.

İlaç Tedavisi

Cinsel ilişkiden ortalama bir saat önce kullanılan PDE 5 inhibitörü adı verilen ilaçlar penise giden damarlarda genişleme meydana getirerek gelen kan miktarını arttırarak etki göstermektedir. Haftada 1-2 kez cinsel ilişkiye giren hastalarımız genellikle yüksek dozda tek kullanımlık formları tercih ederken daha sık ilişkiye giren hastalar düşük doz günlük formları kullanmaktadır. Bu ilaçların en sık görülen yan etkisi baş ağrısıdır. Çarpıntı, yüzde kızarıklık, ateş basması, görme bozukluğu, mide bulantısı ve burun tıkanıklığı görülebilmektedir.

Penis içine papaverin, prostaglandin E1, fentolamin gibi damar genişleten maddelerin enjeksiyonu ile ereksiyon elde edilmeye çalışılır. İlişkiden 15 ila 30 dakika önce penis içine iğne ile bu maddelerin biri ve karışımları enjekte edilir. Cinsel uyarı etkisi ortaya çıkar, ereksiyon meydana gelir.

Cerrahi Tedavi - Penil Protez

Bütün tedavi yöntemlerinin denendiği ve fayda vermediği ereksiyon kaybı ileri derece olduğu ve geri dönüşümsüz oldu hastalarda tercih edilen tedavi yöntemidir. En etkili tedavi yöntemi olup başarı oranları % 95 civarındadır. Ameliyat ile peniste kan dolarak sertleşmeyi sağlayan korpus kavernozum adı verilen borucuklara sertleşmeyi sağlayan protezler yerleştirilmektedir. Bu protezler silikon yapılı olanlar yarı sertlikte ve her an kullanıma hazır bulunmaktadır. Günümüzde daha çok şişirilebilir olan protezler tercih edilmektedir. İlişki öncesinde vücut içinde bulunan haznedeki su penisteki protezlere verilerek şişirilmekte, ereksiyon olmaktadır. İstenildiği kadar o şekilde kalan penis ve ilişki bittikten sonra eski haline gelmektedir.

TOP