Erken boşalma - Prematür Ejekülasyon

Erken Boşalma Nedir

İnsanların hayalindeki ideal cinselliğin en önemli özellikleri eşlerin cinselliği en üst düzeyde yaşayarak orgazm olabilmeleridir. Fakat bunun sağlanabilmesi için gerekli şartların sağlanması çok önemli olmakla birlikte çokta bilinmemektedir. Her şeyden önce eşler arasında duygusal bağın kuvvetli olması, birbirine karşı aşk ve muhabbetle yaklaşmaları gerekmektedir. Hislerini, duygularını ve isteklerini tüm çıplaklığıyla ve en derin samimi ifadelerle paylaşmalıdırlar. Bu şekilde birbirine yaklaşan çiftler gerginlikten uzak, utanmadan, kabul edilmeme korkusu yaşamadan ve adeta zaman durmuşçasına sadece içlerinden gelen coşkun hislerin yönlendirmesi ile cinselliği tekrar tekrar yaşayacaklar. Fakat bu ahenkli döngüyü bozan ve ıstırap dolu geceleri başlatan başlatan faktörlerin karşımıza çıkabilir. Bunların başında stres, endişe ve korku gelir.

Cinsel ilişkiyi futbol müsabakasına benzetecek olursak konu daha iyi anlaşılacaktır. Fakat bu maç sonucu belli olan bir maç. Kazanan erkek tarafı olacak ama golü attığında maç bitecek. Kadın tarafı ise galibiyet değil sadece güzel oynanan bir futbol istiyor. Kurallar böyle olunca oynanacak maç nasıl olmalı? Seyirciyi selamlama, taraflar arasında güzel diyaloglar ve sonrasında unutulmayacak bir futbol şöleni, arada bir atak yaparak heyecanın arttığı ve dakika 90 olduğunda güzel vuruşla topun filelere gittiği maçı oynayan tekrar tekrar oynamak isteyecektir. Ama düşünün ki takımlar daha yeni ısınıyor ve yeni atak yapmaya başlıyorlar, seyirci güzel maç olacak diye içinden geçirirken freni patlamış bir oyuncu seyircinin gazına gelip hızlı bir vuruşla golü atıyor. Maç bitti… evet maçın başında maç bitti, kazandık ama futbol adına hiçbir şey göremedik. Erken boşalma bu.

Erkek ve kadının ilişkiden yeterince zevk almadan, doyuma ulaşmadan erkeğin hareket ve hislerini kontrol edemeyerek istemsiz olarak boşalması anlamına gelmektedir. Psikolojik faktörler çoğunlukta olmak üzere değişik sebeplerden kaynaklanan erken boşalmada erkek içinden gelen coşkuyu zamana yayma becerisini gösteremeyip ve kendini yavaşlatmayı başaramadığı için ilişkinin gidişatını tayin edemez. Henüz yeterli hazza ulaşamadan ilişkinin başlarında meydana gelen erken boşalma erkekden ziyade kadını muzdarip ederek sonraki cinsel birleşmelerden kaçınmasına ve cinsel isteksizliğe sebep olacaktır.

Erken boşalmanın tarifi kişilere göre farklılık gösterebilmektedir. Net bir tarifi olmamakla birlikte içerde kalma süresi, hareket sayısı ve tatmin olma kriterlerine göre değişik tarifler bulunmaktadır.

Normal ilişkilerde ortalama 10-30 dakika süren ön sevişmeden sonra içeri giren erkek 3-7 dakika gidip geldikten sonra boşalır. 1,5-2 dakikadan önce boşalma olması erken boşalma (Prematür Ejekülasyon) olarak tarif edilir. İçeri girdikten sonra saniyeler içinde olabildiği gibi daha ağır durumlarda içeri girmeden, ön sevişmede iken erken boşalma görülebilmektedir. 10-15 hareket sonrasında boşaltma oluyorsa, ilişkilerin çoğunda partner memnuniyeti ve orgazm olmuyor ise erken boşalma olarak tanımlayabiliriz.

Erken boşalma nasıl meydana gelir?

Beklediğimiz ideal bir ilişkide erkek ve kadın birbirlerinin hislerine ve arzularına odaklanarak birbirlerini heyecalandırırlar, kur yaparak cinsel isteklerini arttırırlar. Birbirlerinden kopmayarak düzenli nefes alıp vererek, kontrollü bir şekilde hareket ederek bir ritim oluştururlar. Arada bir hızlanıp boşalma refleksinin hissetiğinde yavaşlayabilir, derin solunum egzersizi ile bedenini gevşetebilir ve ilişkiye devam edebilirler. Yeterli doyuma ulaştıktan sonra hızlanarak boşalma refleksini uyarabilir, boşalmayı sağlayan kasları kasarak boşalmayı sağlayabilir. Ve her iki taraf için mutlu son.

Günümüzde gençlerde sık gördüğümüz ve toplumun her kesimine sirayet eden hayatı bireysel ve ben merkezli yaşama alışkanlığı cinsel hayatta da etkisini göstermektedir. Özellikle erkekler karşısındaki partnerlerinin hislerini, istek ve arzularını bilmeden kendi cinsel duygu ve isteklerinin doğrultusunda hareket ederler. Öyle olur ki zaman geçerken partnerinden kopar ve hayalindeki fantazileri yaşamaya başlar. Karşısındakinin haz alıp orgazm yaşaması erkek için geri planda kalır. Cinsellikten beklentisi ve doyuma ulaşacağı tek şeyin boşalma olduğu fikir ve davranışlarına yerleşir. Cinsel ilişkinin başlarında içinden gelen hisleri partneri ile paylaşamaz, partneri ile uyum içinde hareket edemez. Coşkun hislerine gem vuramaz ve vaktinden önce hızlanarak boşalma refleksinin başlangıç noktasına yaklaşır. Boşalma refleksi tetiklendiğinde gözlerini açar ama artık geri dönüşü yoktur artık. Ok yaydan çıkmıştır. Sonrası pişmanlık ve karşısında bu zevkten mahrum bırakılmış bir kadın.

Erken Boşalma Yaşayan Erkeklerin Özellikleri

Erken boşalma özünde davranış problemidir. Beyinde olgunlaştırılamayan düşüncelerin bedene yansımasıdır. Erkeklerin çoğu cinsel farkındalık olmadan cinselliği sadece hisleriyle yöneterek hızlı yaşamaktadırlar. Bu tip erkekler günlük hayatta da hızlı yaşarlar. Yemek yerken, konuşurken, yürürken olduğu gibi birçok davranışta hızlıdırlar. Hafif panik haliyle karışık bir acelecilik hakimdir davranışlarına. Bu erkekler araba kullanırken de hızlıdırlar. Sahilde araba ile giderken bir tarafta ormanın yeşil tonları diğer tarafta güneşin parlattığı deniz mavisinden oluşan harika manzarayı seyretme zevkinden mahrum kalırlar. Hayatta en çok zevk alınacak, her lokmasında ayrı lezzetler bulunan pastayı iki lokmada bitirip sonrada ben hiçbir şey anlamadım derler. Bu acelecilik yatakta da farklı değildir. Konuşmadan, düşünmeden, nefes almadan koşan yarış atları gibi sadece boşalmadan alınacak haz odaklı ilişki söz konusudur. Gerçi yarış atları nefes ve hareket uyumunu en iyi yapan canlılardan oldukları için uzun süre koşabiliyor.

Hızlı hareket edenlerde acelecilik bir süre sonra stres meydana getirir. Erken boşalacağım endişesi devam ettikçe sempatik sistem etkisi ile aşırı gergin vücutta erken boşalma kaçınılmaz olacaktır. Bu erkekler kendilerini rahatlatmakta ve bedenlerini gevşetmekte zorluk çekerler. Bir noktadan sonra kişilik yapına şekil verir. İş hayatında hırslı ve çalışkan, makam mevki sahibi, bulunduğu ortamda ilgi odağı olabilen, etrafını etkileyebilen başarılı kişilerdir. İdealleri uğrunda azimle yeni başarıların peşinden koşarken duygularını bastırırlar, paylaşmaktan kaçınırlar. Yatakta mutlu sona giden dolambaçlı yolda temkinli gidilmesi ve her virajda yavaşlayarak duyguların paylaşılması gerektiğini unuturlar.

Erken Boşalmanın Çiftler Üzerindeki Etkileri

Erken boşalmada en fazla erkekler etkileniyor görünsede kadınlar daha fazla muzdarip olmaktadır. Erkekler boşaldıktan sonra erken de olsa rahatlamaktadırlar. Sadece hedefledikleri sürenin yarısında ya da daha ağzında bu sonuca varmaktadır. Fakat boşalmanın erken olması kadınlar için bu kadar basit değildir. Kadınlar ilişkiye yavaş hazırlanırlar, uyarıldıkça cinsel istek artar. Vajinal ıslanma için 15-20 dakika ön sevişme gerekmektedir. Sonrasında birleşmeye geçtikten sonra kadın en heyecanlı noktaya geldiğinde erkeğin erken boşalması ile orgazm olamadan ilişki sonlanıyor. Bütün oskar ödüllerini almış bir aksiyon filmi seyrettiğinizi hayal edin. En heyecanlı, an can alıcı noktasında elektrikler kesiliyor. Tekrarı en erken yarın. Kadınlar için bu durum çok can sıkıcı olup zamanla seksten soğuma ve uzaklaşmaya neden olmaktadır. Erken boşalma tedavisi yapılmadığı takdirde çiftler arasında huzursuzluklar, tartışmalar ile başlayan olumsuz gidişat aldatmalara ve boşanmalara kadar ilerlemektedir.

Kontrolsüz bir şekilde istemeden erken boşalan erkek ve partnerinde cinsel tatminde azalma meydana gelecektir. Problemin kendisinden kaynaklandığını düşünerek zamanla hayal kırıklığı yaşayacak, eşine karşı suçluluk hissedecektir. Bu olumsuzluğu tekrar yaşamamak ve eşine yaşatmamak için cinsel ilişkiden uzaklaşacak, istek olmasına rağmen ilişkiden kaçacaktır. Tekrar uyarılma olur korkusu ile eşine yaklaşmaktan ve dokunmaktan uzaklaşacaktır. Bir süre sonra duygusal kopmalar kaçınılmaz hale gelecek.

Erken Boşalma Ne Sıklıkla Görülmektedir

Toplumda en sık görülen cinsel problemlerin başında erken boşalma gelmektedir. Ortalama olarak % 60-70 oranında görülmektedir. Sertleşme problemi erkeklik kavramı ile eş tutulduğu için daha önemlidir. Sertleşmede problem varsa hemen tedavi seçenekleri araştırılır. Fakat erken boşalma çok önemli algılanmaz. Çünkü erkek için öncelikler sertleşme olması, boşalma olması ve çocuk sahibi olabilmektir. Erken boşalmanın meydana getireceği sıkıntılar zamanla ortaya çıkmaktadır. Genellikle sertleşme problemleri, cinsel isteksizlik ve psikolojik rahatsızlıklar erken boşalmaya eşlik etmektedir. Tedavi edilmediği takdirde eşler arasında meydana gelen tartışmalar şiddetli travmalara yol açarak evlilik problemleri haline gelebilmektedir.

Erken Boşalmaya Sebepleri

Erken boşalma sebepleri araştırılırken problemin kaynağını kadın ya da erkek diye ayırmak çok doğru olmayacaktır. Çünkü erken boşalma iki kişi arasında görülen ve iki kişinin birlikte bir uyum içinde başlayıp devam ettiremedikleri cinselliğin sonucunda meydana gelmektedir. Erken boşalma sorunu yaşayan erkeklerin büyük bir kısmı daha önceki ya da bir başka kişiyle olan ilişkilerinde erken boşalma yaşamadıklarını ifade etmektedirler. Bu durum gösteriyor ki iki kişinin birbirini tanıması, birbirine alışması, heyecanlarını bastırabilmesi ve sonrasında uyumlu bir şekilde hareket ederek cinselliği yaşayan çiftlerde erken boşalma ortadan kalkmaktadır. Bu nedenle yeni evlenen çiftlerde cinsel istek ve coşkunun çok yüksek olmasının sonucu olarak erken boşalma fizyolojik olup bir süre beklenebilir. Yaklaşık 6 aylık bir süre sonrasında erken boşalma devam ediyorsa sebepleri araştırılarak tedavi yolları geliştirilmelidir.

Psikolojik Sebepler

Çalışan erkeklerin çoğu yoğun ve yorucu geçen bir günün sonunda eve iş stresi ve yorgunluğu ile geldiklerinde üzerlerinde aşırı gerginlik taşırlar. Eşi ile diyalog kurmakta zorlanır, yeterince rahatlayamaz ve gevşeyemez. Kafasındaki olumsuz düşüncelerden kendisini arındıramayan erkek ve eşini rahatlatıp gevşetemeyen kadın yatakta ilişkiye odaklanmada problem yaşarlar.

Erkeklerin çoğu evde lider olmak ve söz hakkının kendilerinde olmasını isterler. Fakat kadınların sosyo ekonomik olarak daha üst bir makamda ve alınan kararlarda kadın hakimiyetinin olduğu birlikteliklerde erkekler çekinik kalırlar. Zamanla erkeklerde meydana gelen özgüven eksikliği etkisini yatakta gösterecektir. İlişkinin seyrine ve hangi pozisyonda birleşme olacağına dahi kadın karar verir hale gelebilir. Bu durum karşısında erkek istek ve coşkusunu paylaşamayak, içinden geldiği gibi pozisyon alamayacak, hayalindeki cinsellik hayalinde kalmaya devam edecek. Yaşadığı gerginlik haz peşinde koşmaktan ziyade boşalıp süreci sonlandırmaya meyil oluşturmaktadır.  Her kararda sözü geçen, istediğini yaptıran, kocasının içindeki aslanı uyandıramayan kadın boşalma süresini belirlemekte aciz kalacaktır.

Evde çocuk varsa her an kapı açılıp içeri çocuk girecek korkusu ve endişesi de ayrı bir stres sebebi olmaktadır. Erken boşalmanın stres tarafından tetiklenmesine ek olarak cinsel ilişki için ayrılan süre kısa olduğu için bir an önce yapılıp bitirilmesi gereken bir iş olarak algılanmaktadır. Bu durum değiştirilmediğinde ve cinsel ilişki bu şekilde tekrarladığında erken boşalma tarifi ortaya çıkıyor. Bu nedenle yatak odasının mahremiyeti çok önem arz etmektedir.

Eşinin hamile olduğunu öğrenen erkekler önce düşük olur sonraki aylarda ise bebeğe zarar veririm korkusu ile eşi ile ilişkiye girmekten korkarlar. Bir süre sonra eşine karşı her türlü yaklaşmaktan çekinir hale gelirler. Psikolojik takıntı sonrada obsesyonlar meydana gelebilir. Bu durum kadınlarda duygusal anlamda bir gerileme meydana getirirken erkekte boşalmaya yol açmaktadır.

Tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerde erken boşalma sık görülmektedir. Hayatta en büyük hayali ve beklentisi bebek olan çiftlerde ilişkiye girmek üreme amaçlı olmaktadır.

Zevk almak, orgazm olmak kadın için çok önemli değildir. Cinsel istek ve haz odaklı olmayan ve belli aralıklarla ilişkiye girmek zorunda kalan çiftler birleşmelerde gergin olup erken boşalmaya ilave olarak sıklıkla sertleşme problemi yaşarlar. Bir yandan gün aşırı ilişkiye girip içeri boşalmaya çalışan diğer yandan ilişkiye odaklanıp sertleşmeye çalışan erkek için cinsellik ızdırap verir hale gelmektedir. Eşini bu halde gören kadının ruhsal yapısı bozulmaktadır. Bu tabloya seyirci kalmak istemeyen erkek sertleşmeyi sağlayabilirse hemen boşalıp kurtulmak yolunu seçecektir.

Çoğunlukla psikolojik sebeplere bağlı olarak erkeklerde sertleşme sorunu ortaya çıkar. Ereksiyon olmaması da başka psikolojik problemleri doğurur ve ortaya kısır bir döngü çıkar.  Sertleşme olmama ve eşini tatmin edememe endişesi ile tetiklenen ereksiyon kaybı yaşayan erkekler duygusal bağın yeterince sağlamlaşmadığı birlikteliklerde eşleri tarafından aşağılayıcı bir tavır ile karşılaşabiliyorlar, bu durum alay konusu edilebiliyor.  Erkeklerde cinsellikten uzaklaşma sebebi olan bu stresli durum erken boşalmayı ortaya çıkarmaktadır.

Aile İçi Olumsuzluklar

Eşlerin karşılıklı olarak birbirine saygı duyduğu, iletişimin mükemmel olduğu, aşk ve sevgi dolu ideal beraberlikleri sağlayamayan aile ortamlarında güç ve iktidar mücadeleleri, yer yer tartışmalar ve kavgalar yaşanmaktadır. Kayınpeder ve kayınvalidelerin olaya karışması ile yangın daha da büyüyebilir. Karşılıklı yaşanan bu soğuk savaş yatakta da devam etmektedir. Sevginin, duygusallığın ve hoşgörünün azaldığı cinsellikte erkek yakınlık hissetmediği eşine karşı cinsel yaklaşımlarını kısa tutarak en kısa zamanda boşalma yaşayarak eşinden uzaklaşma eğilimi göstermektedir. Bazen erkek intikam duygusu içinde karşı tarafın da orgazm yaşayıp haz almasını engellemek için kısa sürede boşalmaya şartlanabilimektedir. Bu durum karşısında kadın ise zevk almadığı, haz duymadığı bir cinsellikten kaçınacak ve kendisine güzel bir şekilde sunulmayan cinsellikten soğuyacaktır. Cinselliğin eşleri birbirine yaklaştıran, dünyanın en zevkli anlarını yaşamasına sebep olan, sonrasında orgazm ile rahatlayarak etrafına daha hoşgörülü yaklaştıran etkisine rağmen aralarındaki soğuk savaşı sonlandıramayan çiftler cinselliğe ihanet ediyorlar.

Önceden Kazanılan Yanlış Uygulamaların Devamı

Erkeklerin çoğu evlilik öncesinde cinsellikleri kısa süreli ilişkilerde yaşamakta ya da mastürbasyonla geçiştirmektedir. kısa süreli ilişkilerde ve kaçamaklarda yakalanma korkusu ile hızlı seyirli bir cinsel ilişki yaşayarak ihtiyacını görmemekte ve kısa sürede boşalma amaçlanmaktadır. Yine aynı şekilde mastürbasyon yapan erkekler boşalma amaçlı ve farkedilmeden  kısa zamanda boşalmak istediklerinden dolayı  bu alışkanlıkları zamanla  davranış haline gelmekte ve sonraki hayatlarında devam etmektedir. Mastürbasyon yaparken istedikleri zaman boşalma refleksini kontrol edebildikleri halde evlendiklerinde erken boşalma yaşamaktadırlar. Yaşadıkları ilk cinsel deneyimlerinde aşırı cinsel istek, yakalanma ve erkekliğini ispat edememe korkusundan dolayı erken boşalma yaşamaktadırlar. Bu şekilde öğrenilen ve alışkanlık haline gelen erken boşalma evlilik sonrasında devam etmektedir.

Hastalıklar

Hastalıklara bağlı sebepler ve özellikle üriner sistem de görülen enfeksiyonlar sonrasında erken boşalma görülmektedir. Bu tip erken boşalma hastalık ile ortaya çıkmış olup tedaviden sonra düzelmektedir. Hastalık devam ettiği sürece hemen hemen tüm ilişkilerde erken boşalma gözlenir. Prostat iltihabı (prostatit), mesane iltihabı (sistit) ve idrar yolu iltihabı (üretrit)  irritasyon yaparak erken boşalmayı tetikler.

Bel bölgesindeki omurgalara yönelik yaralanmalar ya da travmalar sonrasında sinir sistemi hasar görebilir. Bunun neticesinde erken boşalma boşalma refleksinin hızlı çalışması ve boşalmayı sağlayan kas gruplarının istemsiz çalışması erken boşalma ile sonuçlanabilir. Bazı durumlarda peniste aşırı hassasiyet ve his artışına bağlı olarak ta erken boşalma olmaktadır.

Soğuk algınlığı, grip ve alerjik hastalıklarda kullanılan efedrin ve psodoefedrin içeren ilaçlar sempatik sistemi aktive ederek ve boşalmayı sağlayan kasları kasarak boşalma süresini kısaltmaktadır.

Erken Boşalma Tedavi Yöntemleri

Cinsel terapi

Tedavide en önemli basamak yanlış gidişatın düzeltilmesidir. Yanlış düşüncelerle başlayıp davranışlara ve alışkanlıklara dönüşerek kötü bir karakter halini almış cinselliği silip mükemmel bir sanatla yeniden inşa etmek gerekmektedir. Yanlış uygulanan hatta uygulanmayan cinsel bilgiler hayata geçirilerek insanları hazza ulaştıran, her iki tarafında tatmini ile sonuçlanan ve cennetmisal bir hayat yaşatan bir cinsel dünyaya giriş yapılır.  Öğrenilecek ideal sevişme sanatı ile mevcut bulunan cinsel problemlerin çoğu kendiliğinden düzelecektir. Erken boşalmayı önleyen teknik ve pozisyonların uygulanması ile boşalma refleksinin aktif tutulur, boşalma hissi geldiğinde ertelenebilir ve boşalma süresi istenildiği kadar uzatılabilir. Öğrenilen bu bilgilerin kalıcı olabilmesi için yöntemler ve teknikler detaylı olarak anlatılır, sonuçları değerlendirilir. Bir süre sonra mükemmel bir cinsel karaktere sahip olan insanların sonraki hayatlarında yaşayıp devam ettirecekleri mutlu cinselliğin temelleri atılmış olur.

Medikal Tedavi

Sertralin (Lustral) ve paroksetin gibi depresyon tedavisinde kullanılan ilaçların erken boşalmayı önleyici etkilerinden faydalanılmaktadır. Ayrıca bu ilaçlar psikolojik rahatlama sağlayarak olumlu etki göstermektedir. Dapoksetin isimli ilaç üzerinde çalışmalar devam etmektedir. Fakat şu an için piyasada bulunmamaktadır.

Alternatif Tedavi Yöntemleri

İlişkide kullanılan prezervatif penis üzerindeki hissiyatı ve alınan hazzı azaltacağı için boşalmayı geciktirici etki yapmaktadır. İlişki öncesinde penis üzerine sürülen lokal uyuşturucu (lokal anestezik) kremler penis cildinde hissizlik oluşturacağı için ilişki sırasında boşalma noktasına ulaşmayı yavaşlatarak erken boşalmayı önlemektedir. Bu yöntemlerden yeterli cevap alınamazsa prezervatif ve lokal anestezik kremler kombine olarak da kullanılabilir.

TOP